Do wyboru smaki:
|
|
Palenie fajki wodnej (możliwość miksowania dowolnych smaków) 35 zł
Shisha z alkoholem 45 zł
W Egipcie zwą ją shisha ( j. perski - szkło), lecz słowo to bardziej odnosi się do samego tytoniu - melasy. W rejonie byłego Imperium Osmańskiego - dzisiejsza Turcja i Syria - zwana jest nargileh. Słowo to pochodzi od perskiego słowa nargil i oznacza tyle, co kokos. Pierwotne fajki wodne były wykonywane m.in. właśnie ze skorupy kokosa. Co do pochodzenia pierwszej, pierwotnej fajki istnieje zatem kilka teorii.
Arghile w Turcji pojawiła się już w XVII wieku. Nie można być pewnym co do jej pochodzenia jednak mówi się iż pierwotny jej kształt pochodzi z Indii oraz Persji. W Turcji jednak przedmiot ten został całkowicie zrewolucjonizowany i przybrał nowy wygląd na następne kilkaset lat. Turcy wymyślili, iż palenie fajki wodnej może stać się bardziej praktyczne. Zmienili oni wygląda fajki tak, aby podnieść jej funkcjonalność - wprowadzili szklany dzban, zmniejszyli role drewnianych elementów oraz dodali wąż.. Narghile szybko stała się symbolem statusu w Turcji. Gościom w domach oferowano ją, aby okazać im zaufanie. Pewna, związana z tym anegdota opowiada o "dyplomatycznym zajściu", jakie miało miejsce pomiędzy Turcją a Francją w roku 1841. Ówczesny Sułtan, nie pozwolił francuskiemu ambasadorowi zapalić shishy podczas ich spotkania.
Znana również w Europie centralnej - głównie dzięki wojskom Napoleona shisha - na przełomie XIX i XX wieku, stała się obiektem pożądania wielu zamożnych, których żony chętnie pozowały do zdjęć podczas palenia fajki. W latach 60 XX wieku, fajka szybko rozprzestrzeniała się po całym świecie, od krajów arabskich, poprzez Europę i Amerykę, aż po Japonię i Australię. Jest ona obecnie najstarszą, praktykowaną niemal na całym świecie, arabską tradycją.